Samsung Galaxy Tab

Samsunggalaxytab1

Samsung Galaxy Tab jest jednym z najwcześniejszych rywali iPad'a. Jako urządzenie nowej kategorii, tablet Samsung GALAXY Tab oferuje szeroki wachlarz funkcji mobilnych. Na 7-calowym ekranie TFT-LCD można oglądać filmy, przeglądać zdjęcia, czytać książki lub udostępniać dokumenty. Lekki (380g) oraz posiadający dobre wymiary tabletu sprawiają, że jest on jednym z ciekawszych urządzeni przenośnych.

Obudowa

Jako obudowa w Galaxy Tab służy tworzywo sztuczne. Ciekawe jest wzornictwo zastosowane w urządzeniu. Jest to mianowicie biała, wykończona na połysk tylna część obudowy, z przodu zaś tablet Samsunga jest czarny. Sprawia to naprawdę atrakcyjne wrażenie, niestety jest i wada takiego rozwiązania. Otóż tylna część obudowa jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania. Pozostawia to pewien niesmak, ponieważ można by tego uniknąć, stosując chociażby najprostszy model folii ochronnej, co powinno być zastosowanej przy tej cenie urządzenia.
Leżący płasko Galaxy Tab ma 12 mm wysokości, pozostałe wymiary to odpowiednio 190 mm szerokości i 121 mm głębokości. Dodatkowo posiada on zaokrąglone narożniki przez co sprawia wrażenie smuklejszego. Jak już wspomniałem ciężar tabletu Samsunga wynosi 380 g, co w porównaniu z Apple iPad, ważącym 730 g, robi spore wrażenie.
Podobnie jak w innych tabletach, większość operacji w zakresie kopiowania plików czy ładowania baterii odbywa się za pomocą złącza, które w tym przypadku zostało zainstalowane na dolnej krawędzi Galaxy Tab. Dodatkowo, Samsung wyposażył swój tablet w standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm u góry urządzenia (słuchawki w komplecie z tabletem). Galaxy Tab można podłączyć do komputera za pomocą kabla USB, także w komplecie, który jednocześnie służy do jego ładowania. Z prawej strony obudowy znajduje się gniazdo kart pamięci MicroSD oraz karty SIM. Dostęp i obsługa jednego jak i drugiego gniazda nie nastręcza zbyt wielu problemów.
Jako ciekawostkę podam, że Samsung nie przewidział dla użytkownika możliwości samodzielnej wymiany baterii. Akumulator siedzi szczelnie zamknięty w obudowie. Niezależnie od tego w sieci znajduje się parę stron które pokazują jak otworzyć urządzenie bez naruszenia gwarancji.


 

SamsunggalaxytabKomunikacja

Najważniejszą funkcją urządzeń mobilnych jest różnorodność dostępnych technologii umożliwiających nawiązywanie połączeń bezprzewodowych. w tym zakresie Galaxy Tab ma wiele do powiedzenia. w specyfikacji technicznej wyróżnione są moduły Bluetooth 3.0 i WLAN 802.11 b/g/n, a także modem obsługujący transmisje EDGE, GPRS, HSDPA (do 7,2 Mb/s), HSUPA (do 5,76 Mb/s) oraz UMTS. Dodatkowo tablet Samsunga umożliwia bezpośrednie telefonowanie (w czteropasmowym zakresie) jak i wysyłanie oraz odbieranie wiadomości SMS czy MMS.
Konfiguracja sieci jest prosta i możliwa za pomocą menu aktywowanego z poziomu ekranu powitalnego. Z tego samemu menu można także ustawić jasność ekranu. Konfiguracja nie jest skomplikowana i wymaga tylko używania palców.
W przypadku komunikacji głosowej nie ma żadnych kłopotów z korzystaniem z tabletu jak z telefonu. Co prawda przyłożony do ucha wygląda dość kuriozalnie, na szczęście jednak, nie ma kłopotu z jakością dźwięku podczas wykonywania połączeń trzymając Galaxy Tab przed sobą. Zarówno osoba dzwoniąca z tabletu jak i odbierająca połączenie nie mają kłopotu ze zrozumieniem siebie nawzajem. Równie dobrze urządzenie Samsunga sprawuje się w przypadku połączeń nawiązywanych za pomocą Skype. Z tego co przeczytałem na niektórych stronach, działający w tle Skype nie sprawiał kłopotu, podczas gdy były wykorzystywane inne programy. Jedynie podczas uruchamiania kolejnych programów można było zauważyć przeskoki w transmisji.
Samsung Galaxy Tab umożliwia także wideokonferencje, obsługiwane za pomocą jednej z dwóch kamerek zainstalowanych kamerek (1,3 MPix). Druga służy do robienia zdjęć i kręcenia filmów.

Ekran

Samsung Galaxy Tab posiada dotykowy panel TFT o przekątnej 7 cali (rozdzielczość 1024x600 pikseli) i refleksująca, lustrzaną powierzchnię. Pomimo tego, wiele osób pisze, że nie ma problemu z obsługą tabletu na zewnątrz.
Urządzenie posiada zadowalający poziom jasności jak i jakość kolorów a także na dobre kąty widzenia, choć wskazują przy tym na efekt wygasania niektórych kolorów jak i większe natężenie refleksów przy większych kątach nachylenia.
Ekran jest oczywiście dotykowy, o czym już wspomniałem i, poza przeskakiwaniem wyświetlanych treści przy próbie ich płynnego przewijania, nie ma żadnych kłopotów z jego obsługą. Galaxy Tab posiada czujnik odpowiedzialny za rozpoznanie w jakiej pozycji go trzymamy, pionowo czy poziomo, i tak też obraca wyświetlany obraz. Niestety, sporo osób wskazuje na pewne problemy z obracaniem, które nie zawsze działa właściwie. Sama rotacja obrazu jest skokowa, nie odbywa się płynnie jak w iPadzie, poza przeglądarką internetową która stara się naśladować rozwiązanie zastosowane w urządzenie Apple.
Jako że, nie wszystkie czynności da się wykonać tylko za pomocą ekranu dotykowego, Galaxy Tab posiada także wirtualną klawiaturę która wysuwa się po kliknięciu w dowolne miejsce, gdzie można coś wpisać. Sama klawiatura zajmuje około połowy powierzchni ekranu (klawisze o rozmiarze 14x8 mm). Są one wystarczająco duże by pisać zarówno obydwoma kciukami, jak i korzystając z 10 palców, jak na standardowej klawiaturze. Dodatkowo Samsung Galaxy Tab wyposażony został w funkcję Swype, bardzo chwaloną, zarówno przez zwykłych użytkowników, jak i przez recenzentów. Funkcja ta polega na przesuwaniu palcem po kolejnych literach danego słowa, zamiast wciskania po kolei każdego z nich. Na podstawie zapisanych schematów urządzenie rozpoznaje docelowe wyrazy, które pojawią się w tekście. W przypadku, gdy niemożliwe jest rozpoznanie danego wyrazu, na ekranie pojawia się okienko z sugestiami, z których można wybrać właściwy wyraz.
Oczywiście opanowanie samej funkcji wymaga trochę czasu, ale opanowana stanowi duże ułatwienie w pracy z tabletem Samsunga. Tym bardziej, że trafność w rozpoznawaniu wyrazów ulega nonstop poprawie w miarę używania funkcji.


 

Samsunggalaxytab2Dźwięk

Galaxy Tab wyposażony został w dwa głośniczki na spodniej krawędzi urządzenia. Dźwięk wydawany przez nie jest głośny i niepodatny na zniekształcenia. Nie jest on co prawda bogaty w szczegóły, ale przy tych rozmiarach tabletu jego jakość jest stosunkowo dobra. Podobnie jak sam tablet, tak i dołączone do niego słuchawki cechują się niezłą jakością dźwięku, poza delikatnym szumem, słyszalnym w tle. Do oglądania filmów jednak nadają się.

Kamery

Jak już wspomniałem Samsung Galaxy Tab posiada dwie kamerki, odpowiednio 1,3 MPix i 3,0 MPix, z których pierwsza służy do wideokonferencji, druga natomiast działa jako aparat i kamera do filmów. O ile to, że sam tablet posiada kamerki jest sporym plusem jak i chyba największą różnicą pomiędzy urządzeniami Samsunga i Apple, którego iPad nie posiada żadnej kamerki, to samo zastosowanie 2 kamerek nie jest niczym nowym. Chociażby stara Nokia N70 wyposażona była w 2 kamerki. Na pokładzie zainstalowano także jasną lampę błyskową LED w celu uzyskania lepszej jakości zdjęć robionych w nocy.
Niestety brakuje na obudowie przycisku, który umożliwiałby bezpośrednie uruchomienie kamery zamiast aktywowania jej z poziomu menu. Przeszkadza to szczególnie gdy chcemy zrobić jedno zdjęcie. Na szczęście sama obsługa aparatu jest prosta i bezproblemowa. Lewym kciukiem można w prosty sposób przeglądać ustawienia i opcje, natomiast prawym kciukiem wykonuje się zdjęcia klikając na symbol obrazka.
Jakość zdjęć zrobionych za pomocą Galaxy Tab jest zadowalająca, choć oczywiście nie dorównuje zdjęciom zrobionym za pomocą tańszych aparatów cyfrowych. Jedyny aspekt na jaki zwraca uwagę wiele osób to efekt rozproszonego światła otaczającego fotografowany obiekt i stopień rozświetlenia, który jest kiepski. Podobnie zdjęcia, zrobione przy bardzo silnym oświetleniu wyglądają na lekko prześwietlone.
Podobnie sytuacja ma się w przypadku wideo. O ile wbudowana kamera sprawdzi się w spontanicznych sytuacjach, o tyle jakość przejść między lepiej i gorzej oświetlonymi ujęciami nie wygląda najlepiej. Dochodzi do tego tendencja do rozmywania się podczas poruszania urządzeniem. Nie są to jednak jakieś wielkie wady dla osoby, która nie potrzebuje robić profesjonalnych zdjęć czy filmów.


 

Samsunggalaxytab3Specyfikacja techniczna

Samsung Galaxy Tab wyposażony jest w procesor Cortex A8 Hummingbird taktowany zegarem 1 GHz. Wykorzystuje on 512 MB pamięci operacyjnej plus dodatkowo 2 GB pamięci flash. Taki sam procesor znajduje się np. w Samsung Galaxy S. Dodatkowo sam tablet posiada 16 GB wbudowanej pamięci flash wykorzystywanej do przechowywania danych oraz instalacji programów. Za pomocą karty pamięci MicroSD można ją rozszerzyć do 32 GB. Przy czym warto pamiętać, że można wymieniać karty a tym samym, w teorii, można wykorzystać o wiele więcej miejsca.
Tablet Samsunga jest bezgłośny jako że, nie posiada żadnych ruchomych części wewnątrz obudowy. Dodatkowo praktycznie nonstop zachowuje niską temperaturę. Nagrzewa się jedynie podczas natężonego obciążenia spowodowanego dużą ilością aplikacji uruchomionych w danym momencie.
Jeśli chodzi o czas pracy na baterii to w teorii wszystko wygląda ładnie. Niestety teoria teorią a życie życiem i już tak ładnie nie jest. Według przeprowadzonych testów podczas rutynowych czynności polegających na przeglądaniu stron internetowych, dzwonienia oraz używania odtwarzacza multimedialnego zainstalowana w tablecie bateria wystarcza średnio na 9-10 godzin. W taki sposób bateria może nie wytrzymać jednego dnia.

System i wielozadaniowość

Galaxy Tab działa pod kontrolą Android 2.2, który bez problemu radzi sobie z większą ilością aplikacji uruchomionych naraz. Jedyne ograniczenie to zbytnie obciążenie procesora. Samsung, aby zapobiec podobnym sytuacjom, umieścił na ekranie powitalnym specjalny widżet, który informuje użytkownika o tym jakie aplikacje są uruchomione, w jakim stopniu obciążają one procesor i wykorzystywanych przez nie zasobach pamięci. Umożliwia także bezpośrednie zamknięcie danej aplikacji z poziomu tego, bardzo przydatnego, widżetu.
Bardzo miłą rzeczą jest obsługa formatu flash (Flash 10.1), umożliwiając tym samym pełną dostępność do umieszczonych w sieci filmów czy gier w tym formacie. Oprócz tego użytkownik tabletu ma pełną dostępność do Android Market.

Podsumowanie

Ciężko wydać jednoznaczną opinię o Samsung Galaxy Tab. Wiele rzeczy jest naprawdę wartych uwagi, inne są niedopracowane. Na pewno obsługa systemu Android 2.2, 2 kamerki czy pełna funkcjonalność telefonu to wielkie plusy niniejszego tabletu. Niestety są i minusy o których nie można zapomnieć. Na pewno należą do nich podatna na zarysowania tylna część obudowy czy występujące czasem problemy z reorientacją obrazu. Tym samym potencjalny użytkownik sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy urządzenie Samsunga mu pasuje czy nie.

Cena Samsung Galaxy Tab zaczyna się od około 1449 złoty.

wstecz

 
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strona do prawidłowego działania używa plików cookies. Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij