Słowniczek Terminów - prosto i zrozumiale

Ciężko jest samemu opisać prosto i zrozumiale wszystkie hasła jakie powinny znajdować się w słowniczku terminów. Tym bardziej, że nie mam za dużo czasu. Zwracam się więc do was, drodzy czytelnicy byście nas wspomogli. Na naszym forum, w tym dziale, możecie umieszczać własne propozycje haseł. Najlepsze z nich zostaną umieszczone w tym artykule wraz z waszym podpisem. Hasła możecie umieszczać dowolne, byle dotyczyły notebooków, i wszystkiego co z nimi związane.

Czytnik linii papilarnych (Fingerprint Reader) – urządzenie do biometrycznej identyfikacji użytkownika, zabezpieczające dostęp do komputera. Zastępuje (bądź uzupełnia) uwierzytelnianie użytkownika przy użyciu loginu/hasła. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu sensor przechwytuje i zapamiętuje obraz linii papilarnych palca osoby/osób uprawnionych do korzystania z komputera. Później wystarczy przeciągnąć palcem po czytniku, by system sprawdził, czy dana osoba ma uprawnienia do korzystania z komputera, czy też nie. Hasło opracowane przez użytkownika sobieh

Netbook - stosunkowo młoda kategoria mobilnych komputerów, które pierwotnie miały służyć wyłącznie do korzystania z Internetu, czy pakietu biurowego, sprawdzania poczty elektronicznej i wideorozmów. Cechuje je niewielka waga, niska cena oraz wyświetlacz do 11,6". Przeciętny netbook posiada preinstalowany Windows XP, w tej chwili praktycznie całkowicie zastąpiony Windows 7 albo którąś z dystrybucji Linux. Niskonapięciowe procesory, typu Intel Celeron M ULV, Intel Atom, AMD Athlon Neo, AMD Athlon 64,VIA C7 lub VIA Nano oraz brak zewnętrznego układu graficznego powodują, że netbooki działają dość długo na baterii. Montuje się także do 2 GB pamięci Ram oraz dyski SSD albo 1,8-calowe dyski twarde o pojemności do 250GB. Do największych wad netbooków należą brak wbudowanego napędu optycznego oraz zmiejszona względem standardowej klawiatura.

 

Wi-Fi/WLAN/WAN/ WWAN – pojęciem Wi-Fi (Wireless Fidelity) określa się standardy bezprzewodowych sieci komputerowych. Najczęstszym z zastosowań Wi-Fi jest budowanie bezprzewodowych sieci lokalnych WLAN (Wireless Local Area Network) oraz rozległych sieci internetowych WAN (Wide Area Network), do których użytkownicy otrzymuję dostęp za pomocą hotspotów. Pojęcia Wi-Fi często używa się jako synonimu WLAN, chociaż nie każdy produkt wykorzystujący WLAN musi mieć certyfikaty Wi-Fi. WWAN (Wireless Wide Area Network) jest standardem łączności bezprzewodowej, który w odróżnieniu od WLAN wykorzystuje do transferu danych technologie sieci telefonii komórkowej, takie jak GPRS, UMTS, HSDPA, czy 3G. Wi-Fi opiera się na grupie standardów IEEE 802.11.Litera po numerze standardu oznacza jego wersję, mogą się one różnić zarówno szybkością transferu jak i częstotliwością działania:

802.11a – 54 Mb/s (5 GHz)
802.11b – 11 Mb/s (2,4 GHz)
802.11g – 54 Mb/s (2,4 GHz)
802.11n – 108 Mb/s (5 GHz)

Hasło opracowane przez użytkownika sobieh

Podzespoły Laptopa

Opiszę teraz ważniejsze podzespoły Notebook’a. Które znajdują się w większości laptopów. Mam  tu na myśli kartę graficzną, procesor, ram, monitor, dysk twardy, dvd, blu-ray, wi-fi, bluetooth, irda, usb, hdmi, klawisze funkcyjne, touchpad, głośniki, wentylator, itd. Lecz nie mówię, że karta wifi znajduję się w każdym laptopie tak jak i również bluetooth.

PROCESOR

Procesor - Jest to najważniejszy element laptopa. To on wykonuje obliczenia oraz steruję podzespołami w  waszych laptopach.

Do czego może służyć laptop z procesorem ….
Oczywiście nie ma jednoznacznych przykładów, że tylko do tego  może służyć komputer.  W mniejszym lub większym stopniu jest do wszystkiego. Nie tylko od procesora zależy zastosowanie.

Procesor Intel Core 2 duo

Są to jedne z najbardziej popularnych oraz wydajnych na rynku procesorów mobilnych współpracujących z technologią Intel Centrino. Służyć mogą do wymagających gier 3d, choć nie na „full” detalach. Po za tym są polecane dla Grafików ze względu na duże pamięci podręczne.

Intel Atom

Są to procesory instalowane w małych laptopach-Netbookach. Służą jedynie do prostych prac biurowych oraz surfowania w Internecie. Nie można na nich pograć w  nowe gry  jak i w większość starszych gier. Nie można liczyć również na filmy hd.

Intel i3

Procesory o dość dobrych możliwościach. Do prostych gier 3d oraz zastosowań biurowych.

Intel i5

Są to jedne z wydajniejszych procesorów na rynku. Dwurdzeniowe. Służące do wymagających gier 3d oraz obróbki materiałów wysokiej rozdzielczości.

Intel i7

Jedne z najdroższych procesorów na rynku. Najwydajniejsze. Najbardziej elastyczne pod względem mocy. Ceny za nie są dość wygórowane. NADAJĄ SIĘ DO WSZYSTKIEGO!!!!!! W TYM DO GIER NA „FULL” DETALACH. Mają cztery rdzenie.


Intel Celeron

Stara linia procesorów służąca jedynie do prac biurowych i przeglądania Internetu. Teraz rzadko spotykana.

AMD Turion X2

Mało wydajne procesory dwurdzeniowe. Głównie do zastosowań biurowych. Ewentualnie prostych gier 3d.


AMD Athlon X2 DC L310

Wydajny dwurdzeniowy procesor stosowany w Netbookach np. Acer Ferrari One.


AMD Athlon II

Ma bardzo wiele zastosowań- jest po prostu uniwersalny .


KARTA GRAFICZNA

Jest to podzespół laptopa, który odpowiada za obraz wyświetlany w laptopie. Jest on najważniejszym kryterium w grach komputerowych.


NVIDIA GeForce GT 330M

Jest to bardzo wydajna karta graficzna o pojemności  1gb. Ta karta nadaje się już do nowoczesnych gier 3d –Gta IV, Need for Speer Shift… http://www.nvidia.pl/object/product_geforce_gt_330m_pl.html

Nvidia 9600m gt

Trochę już stara karta graficzna również posiadająca 1gb pamięci. Tutaj możemy sobie już pograć na niskich detalach w Nowe gry. http://www.nvidia.pl/object/geforce_9600m_gt_pl.html


NVIDIA GeForce GT240M

Jest to karta ze średniej półki. Nadaje się do średnich gier i można na niej odpalać filmy hd. http://www.nvidia.pl/object/product_geforce_gt_240m_pl.html

Intel GMA 3150

Karta graficzna stosowana w Netbookach. Nadaje się do prostych gier i oglądania filmów w przeciętnej jakości. http://www.intel.com/p/en_US/support/highlights/graphics/gma3150


ATI Mobility Radeon HD5650

Nowoczesna karta graficzna obsługująca direct x11. Bardzo wydajna
http://www.amd.com/US/PRODUCTS/NOTEBOOK/GRAPHICS/ATI-MOBILITY-HD-5700/Pages/hd-5650-specs.aspx


ATI Mobility Radeon HD4650

Karta Ati obsługująca direct x 10. Bardzo popularna w Notebookach średniej klasy. http://www.amd.com/us/products/notebook/graphics/ati-mobility-hd-4000/hd-4600/Pages/hd-4600.aspx


Teraz przy wyborze wydajniej karty wart się zainteresować modelami obsługującymi direct x11. Gdyż to jest kolejna technologia  wydajniejsza od starszych braci direct x 10. Która sprawdza się w wielu zastosowaniach. Mówię tu o grach, grafice, obróbce plików wideo itp.

http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-graficzne-rozpiska-osiagow.1174.0.html


KARTA WIFI

Jest to karta, która umożliwia komunikacje laptopa z serwer, routerem telefonem drukarką itp. W technologii bezprzewodowej. Najczęściej wykorzystuje się ją przy łączeniu  z routerem. Za pomocą, którego mamy dostęp do Internetu. Ma trzy rodzaje częstotliwości B i G, N. Różnią się szybkością przesyłu danych oraz odległościami.


Technologia B
Zasięg 46m
Prędkość do11 Mb/s

Technologia G
Prędkość do 54 Mb/s
Zasięg niczym się nie różni
Jest jeszcze odmiana super g obsługująca transfer do 108 mb/s

Technologia N
Prędkość do 100 Mb/s albo nawet 300 Mb

http://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11

PODCZERWIEŃ

Służy w laptopach do komunikacji się z telefonami komórkowymi oraz pilotami zdalnego sterowania. Lecz najczęściej do komunikacji z pilotem. Bo w dzisiejszych czasach telefon z ird’ą to rzadkość.

BLUETOOTH

Jest używany do komunikacji z różnymi urządzeniami multimedialnymi; telefonami komórkowymi, drukarkami, mp4, myszkami. Służy również do łączenia się z Internetem za pomocą komórki, mp4. Jeśli nasz laptop nie posiada wbudowanego bluetooth’a możemy go w łatwy sposób dodać kupując specjalny adapter  wkładany do wejścia usb.


USB

Jest to technologia plug and play umożliwiająca podłączeniu wielu akcesoriów do naszego laptopa. Złącza usb są podłączone do płyty głównej lub włożone przez specjalną nakładkę do złącza PCI-EXPRESS. Jest to bardzo popularna technologia transmisji danych. Używana podczas np. zgrywania zdjęć z telefonu lub aparatu. Można rozszerzyć ilość portów USB w laptopie za pomocą specjalnych hubó’w USB.
W USB wyróżnia się 3 rodzaje złącz

 • 1.0
 • 2.0
 • 3.0

Różnią się one przepustowością danych. Najszybsze i najnowsze USB 3.0 nie jest jeszcze tak popularne jak 2.0. Ale pewne jest to, że to się w tym kierunku rozwinie.

HDMI

Hdmi (z angielskiego- High Definition Multimedia Interface - multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości).
- jest to złącze służące w laptopie służące do podłączenia  urządzeń audio/video. Między innymi konsol do gier, telewizorów, odtwarzaczy dvd i blu-ray. Bardzo przydaje się graczom konsol do gier, bo za pomocą tego złącza mogą wyświetlać obrazy z konsoli na ekranie laptopa. Oraz kinomanom, bo laptop może służyć jako odtwarzacz dvd/ blu-ray.


STACJA DYSKÓW

Jest to miejsce, w którym umieszcza się płyty dvd/Cd/bly-ray. Służy ono do odtwarzania danych zwartych na płytach.
Występują

 • DVD
 • CD
 • BLU-RAY

Technologia blu-ray obsługuje największe pojemności. Ale nagrywarki i same odtwarzarki są drogie. Około 1000zł. Najbardziej popularne są DVD. Tanie i efektywne  są dobre do wszystkie prócz materiałów hd.

DYSK TWARDY

Jest to podzespół każdego laptopa na, którym zapisuje się dane takie jak obrazy, filmy, dokumenty itp.
Rodzaje dysków:

 • SSD
 • DYSKI ZWYKŁE

W zwykłych dyskach twardych mają znaczenie obroty talerza- średnio od 5200-7200. Przy czym im ma więcej obrotów tym jest szybszy.  Pojemność dysków twardych - największe pojemności, które teraz są dostępne są mierzone w terabajtach. Np. 1TB, 1,5 TB… Prędkość zapisu odczytu danych  są to również jedne z ważniejszych parametrów przy wyborze dysku.

Dyski SSD - Solid State Disk - dysk z pamięcią półprzewodnikową. Główna różnica to większe bezpieczeństwo danych zgromadzonych na dysku oraz mniejsze zużycie prądu. Przy droższych modelach SSD szybsze od zwykłych dysków.


RAM

Jest to pamięć operacyjna każdego laptopa. Prędkość laptopa nie zależy głównie od ilości ramu choć  jest to bardzo ważny parametr. Należy pamiętać, że nigdy nie może jej być za mało bo nawet szybki procesor i wydajna karta graficzna nic nie pomoże.
Ile trzeba mieć ramu do:

 • Gry - tutaj potrzeba co najmniej 4 gb ramu w górę
 • Internet/mobilny tu wystarczy 1gb
 • Biurowe zastosowanie 1-2gb
 • Dom co najmniej 2gb

PŁYTA GŁÓWNA

Jest to podzespół laptopa i komputera stacjonarnego do, którego są podłączone wszystkie pozostałe elementy takie jak dysk twardy, ram, karta graficzna, procesor. Posiada szereg wejść, które mają nam służyć do różnych rzeczy. Między innymi Usb- transmisja danych, wyście audio wideo, wyjście Hami, kompozytowe i wiele innych zależnych od laptopa.


GŁOŚNIK

Jest to element laptopa odpowiadający za odgrywanie dźwięków z laptopa.
Wyróżnia się dwie technologie

 • Stereo
 • Surround

Surround JEST bardziej przestrzenny i wielokanałowy. W laptopach warto zainteresować się ta technologią z wersji 5.1 Niektórzy producenci mają własne systemy audio w laptopach. Np. Acer – Dolby Home Theater.

WENTYLATOR

Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz laptopa jak i poszczególnych podzespołów. Na, które wyższa temperatura działa niszcząco.

TOUCHPAD

Jest on odpowiednikiem myszki, służące jako urządzenie wskazujące. Ułatwia on nawigacje w systemie operacyjnym. Jest bardzo wygodny podczas podróży.

KLAWISZE FUNKCYJNE

Są to dedykowane klawisze w laptopie, które mają przypisaną jakaś funkcje np. pogłaśnianie ściszanie. Mogą też służyć do uruchamiani wifi/irdy…

MONITOR

Jest to nieodzowny element laptopa bez , którego nie można na nim pracować. Nowe laptopy mają matryce LCD, czasami LED.
Technologia LED charakteryzuje niskim poborem prądu oraz wyższym kontrastem/jasnością ekranu.
Technologia LCD jest to dobrze nam znana technologia, która pobiera sporo prądu choć i tak mniej niż stare monitory z „tyłem” CRT.
Technologia LED jest dosyć kosztowna przy zakupie, lecz na dłuższa metę się opłaca.(pobór prądu)


Jest to lista najczęściej spotykanych podzespołów w laptopach. Warto znać ich definicje dzięki nim można uniknąć nieporozumień w serwisach oraz sklepach.

Szukasz laptopa?

Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.wybieramlaptopa.pl. Poświęć 60 sekund i dopasuj dla Siebie optymalnego laptopa.

Idąc na przeciw osobom poszukującym laptopa na stronie www.wybieramlaptopa.pl został stworzony Ranking Laptopów, gdzie co tydzień wybieramy najbardziej ciekawe notebooki w różnych kategoriach (dom, gry, mobilne) oraz zakresach cenowych.

wstecz

 
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strona do prawidłowego działania używa plików cookies. Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij