Jaki laptop na studia i szkoły? Propozycje dla studenta i ucznia

Propozycje laptopów dla studenta i uczniaLaptop to niezbędne urządzenie dla każdego studenta i ucznia. Dobrze wybrany komputer pozwala na wykonywanie notatek, pisanie prac zaliczeniowych, zdobywanie informacji w sieci, a także realizowanie wielu projektów na zajęcia. Dodatkowo to świetne narzędzie do rozrywki w przerwie od nauki. Dlatego też niezbędne jest sięgnięcie po wysokiej klasy urządzenia, które będą w stanie spełnić wszystkie oczekiwania osób, które uczęszczają na uczelnie lub do szkoły. Prezentujemy najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Dołożenie starań do wyboru sprzętu gwarantuje, że ten posłuży przez długi czas i będzie sprawdzał się we wszystkich zastosowaniach.


Kluczowe znaczenie ma mobilność i czas pracy na baterii

Uczniowie i studenci bardzo często przemieszczają się ze swoimi laptopami przez cały dzień. Dlatego też niezbędne jest wybranie sprzętu, który charakteryzuje się niską wagą i długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Pozwoli to bezproblemowo korzystać z laptopa przez cały dzień i cieszyć się możliwością sięgnięcia po komputer w każdym miejscu.
Doskonale w tej kategorii sprawdzają się ultrabooki. Łączą w sobie bardzo niską wagę z wydajnymi podzespołami, które pozwalają na płynną pracę we wszystkich najpopularniejszych aplikacjach. Szukając laptopa do szkoły na studia najlepiej zdecydować się na urządzenia, których waga nie przekracza 1,4 kg. Niska masa urządzenia sprawia, że to nie będzie stanowiło dużego obciążenia w torbie i pozwoli na sprawne przemieszczanie się z komputerem.

W kwestii czasu pracy na jednym ładowaniu baterii warto sięgać po konstrukcje, które oferują możliwie jak najdłuższy. Najlepsze laptopy na rynku są w stanie zapewnić możliwość pracy nawet przez kilkanaście godzin. Minimum dla studenta lub ucznia to około 8 godzin czasu działania na jednym ładowaniu. Pozwala to bez problemu korzystać z laptopa przez cały dzień zajęciowy na studiach i sprawia, że nie ma konieczności noszenia ze sobą ładowarki.

 

Najlepsze laptopy dla ucznia i studenta

 
  1. HP 15 i5-1334U - laptop na studia do codziennych zadań

  2. Lenovo V15 i5-1235U - budżetowy laptop dla ucznia do nauki i przeglądania internetu

  3. MSI 15 i5-1235U - prosty laptop do szkoły i lekcji online

  4. Dell 3525 Ryzen 7 - idealny laptop dla ucznia do nauki w chmurze

  5. ASUS 15 i5-1335U - uniwersalny laptop do szkoły i studiów

  6. Dell 3530 i5-1334U - tani i wydajny laptop na studia

  7. Lenovo V15 i5-13U - laptop do pracy i nauki

  8. HP Pavilion 15 i7

  9. MSI Thin i5-12H - elegancki laptop do nauki i grania

  10. MSI Modern 14 H i5-13H - mały i lekki laptop do notatek na studia

  11. ASUS ExpertBook i5 - kompaktowy laptop dla ucznia i studenta

 

 

Jakie podzespoły w laptopie dla studenta i ucznia?

Sama wydajność podzespołów zastosowanych w laptopach kierowanych do studentów i uczniów również jest ważna. Przede wszystkim ważny jest procesor, pamięć RAM i dysk twardy.

Jeżeli chodzi o procesor doskonale sprawdzą się najnowsze układy od Intela lub AMD. Są wyposażone w zintegrowane układy graficzne, a przy tym oferują zadowalającą wydajność, która bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania komputera. Laptopy dla uczniów i studentów mające posłużyć jedynie do prowadzenia notatek, przeglądania Internetu i uruchamiania mniej wymagających aplikacji może być wyposażony jednostkę Intel Core i3 lub podobną. W przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań i konieczności korzystania z wymagających aplikacji lepszym wyborem będą układy Intel Core i5 lub i7.

W kwestii pamięci RAM najlepiej sprawdzą się urządzenia wyposażone w 8 lub 16 GB. Absolutnie minimum to natomiast 4 GB pamięci. Takie wartości powinny wystarczyć do komfortowego użytkowania sprzętu w najpopularniejszych zastosowaniach i pozwolą na uruchomienie najbardziej popularnych aplikacji.

W kwestii dysku twardego studenci i uczniowie powinni postawić na dyski SSD. W zależności od własnych potrzeb można zdecydować się na pojemność od 256 GB w górę. W większości przypadku powinien wystarczyć dysk 512 GB.

Laptopy dla studentów i uczniów w większości przypadków nie muszą być wyposażone w zewnętrzne układy graficzne. Do standardowych zastosowań wystarczą zintegrowane karty. Dzięki temu obniżeniu ulega waga urządzenia, a także cena.

 

Odpowiednich rozmiarów ekran to podstawa do komfortowego użytkowania sprzętu

Przekątna ekranu to kolejny ważny aspekt przy wybieraniu laptopa dla studenta lub ucznia. Laptopy edukacyjne powinny posiadać matryce o przekątnej 15,6” lub 14”. Taki ekran to absolutnie minimum do tego, aby można było komfortowo korzystać z urządzenia i wygodnie obsługiwać wszystkie programy biurowe.

Warto także zwrócić uwagę na typ matrycy. Z uwagi na częste użytkowanie komputera na zewnątrz najlepiej sięgnąć po ekrany z matową powłoką. Dzięki temu nawet w pełnym słońcu na ekranie nie pojawiają się odbicia światła, które mogłyby utrudniać korzystanie z komputera.

Dla komfortu użytkowania niezbędne może być również zainwestowanie w sprzęt z matrycą IPS. Ekrany wykonane w tej technologii oferują zdecydowanie lepsze odwzorowanie kolorów, a także szerokie kąty widzenia. Dzięki temu odbiór treści z urządzenia będzie bardzo przyjemny i można będzie komfortowo korzystać ze sprzętu w każdych warunkach.

 

Dodatkowe cechy warte uwagi

W laptopach dla uczniów i studentów można wyróżnić również kilka cech dodatkowych, które wpływają na możliwość wygodniejszego korzystania z urządzeń. Przede wszystkim w przypadku studentów kierunków technicznych, matematycznych czy ekonomicznych przydatna może być osobna klawiatura numeryczna. Najczęściej dostępna w większych laptopach z ekranami 15,6” pozwala na łatwiejsze wprowadzanie liczb i pozwala na wygodną pracę w arkuszu kalkulacyjnym.

Dla uczniów i studentów odbywających zajęcia w trybie zdalnym niezbędna będzie także wysokiej jakości kamerka internetowa. Najlepiej poszukać laptopów wyposażonych w kamerki obsługujące rozdzielczość 1080p. Gwarantuje to dobrą jakość obrazu i pozwala komfortowo brać udział w zajęciach.

Przy wyborze dodatkową zaletą laptopa może być także obecność już zainstalowanego pakietu biurowego. Niektóre z urządzeń posiadają preinstalowany cały pakiet Office, przez co są od razu gotowe do wykorzystania do celów edukacyjnych.

Również ilość dodatkowych portów, pozwalających na podłączanie urządzeń peryferyjnych jest istotna. Porty USB 3.0, USB typu C, czytnik kart pamięci czy gniazdo HDMI to absolutna podstawa. Dzięki nim łatwiej będzie o rozszerzenie możliwości laptopa i wykorzystanie go w większej liczbie zastosowań.

Najlepsze laptopy do szkoły dla ucznia - Najciekawsze propozycje notebooków na studia

 

1 miejsce w Jaki laptop na studia i szkoły? Propozycje dla studenta i ucznia - ASUS VivoBook Pro 16 K6602VU

Ekran: 16 cali, IPS, (2560x1600)
Procesor: Intel Core i9-13900H
Pamięć: RAM 16 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4050
Dysk: SSD o pojemności 1 TB
Porty: HDMI 2.1, RJ-45, Thunderbolt 4, USB typu C, port jack, 2xUSB 3.2 gen 1 oraz czytnik kart SD
Inne: podświetlana klawiatura

 

2 miejsce w Jaki laptop na studia i szkoły? Propozycje dla studenta i ucznia - DELL Inspiron 3520

Ekran: 15,6 cali, FHD
Procesor: Intel Core i5-1235U 10 rdzeni 1.3-4.4 GHz
Pamięć: RAM 8 GB
Karta graficzna: zintegrowany układ graficzny
Dysk: SSD o pojemności 512 GB
Porty: USB 2.0, 2xUSB 3.2, HDMI, 2xUSB typu C 3.2 (opcja) i wejście słuchawkowe
Inne: niska waga 1,65 kg

 

 

ASUSZenBookSUX5304VA

3 miejsce w Jaki laptop na studia i szkoły? Propozycje dla studenta i ucznia - ASUS ZenBook S UX5304VA

Ekran: 13,3 cali, 2880x1800 pikseli
Procesor: Intel Core i5-1335U 10 rdzeni i taktowanie 3,4-4,6 GHz
Pamięć: RAM 16 GB
Karta graficzna: zintegrowany układ graficzny
Dysk: SSD o pojemności 512 GB
Waga: 1, kg
Inne: Obudowa z metalu będącego stopem magnezowo-aluminiowym

 

Budżet

Wybierając laptop idealnie sprawdzający się dla studenta lub ucznia warto także uwzględnić posiadany budżet. Najbardziej podstawowe laptopy można znaleźć już w cenie około 2000 złotych. Dysponując większy środkami można jednak znaleźć lepiej wykonane urządzenia lub dysponujące wydajniejszymi podzespołami. W zależności od posiadanych środków warto zatem wybrać najbardziej optymalny laptop do szkoły.

 

Jaki laptop do szkoły – nauki?

Wykorzystanie laptopa do celów edukacyjnych nikogo już obecnie nie dziwi. Elektronika już od jakiegoś czasu jest ważną częścią życia i może wspomagać bardzo wiele codziennych zadań. W przypadku edukacji ułatwia pozyskiwanie materiałów edukacyjnych, a także pozwala na tworzenie prezentacji czy innych materiałów potrzebnych do zaliczenia. Wybór dobrego laptopa do szkoły i nauki ma zatem kluczowe znaczenie i warto poświęcić czas na zapoznanie się z propozycjami urządzeń dostępnych na rynku. Znając najważniejsze przy wyborze kryteria łatwiej będzie wybrać laptop, który posłuży wiele lat i będzie nieocenioną pomocą edukacyjną.

 

Wybór wagi i rozmiaru

Laptopy, które mają być na co dzień zabierane do szkoły powinny być możliwie lekkie, aby ich transport nie stanowił dużego problemu. Najlepiej sprawdzą się modele z ekranami o przekątnej 13-14 cali. Taki ekran w nowych konstrukcjach z cienkimi ramkami pozwala na zminimalizowanie rozmiaru i wagi. Bardzo łatwo znaleźć obecnie na rynku laptopy, których waga nie przekracza 1,5 kg. Dzięki temu urządzenie po włożeniu do plecaka jest praktycznie niezauważalne. W celu obniżenia wagi można również poszukać laptopów wyposażonych w aluminiowe obudowy. Dzięki temu konstrukcja zyskuje na jakości, a przy tym staje się jeszcze lżejsza.

 

Podstawowa wydajność jest w zupełności wystarczająca

Decydując się na laptopy do zastosowań edukacyjnych nie ma potrzeby inwestowania w urządzenia wyposażone w topowe podzespoły. W zupełności wystarczy podstawowa konfiguracja, która umożliwi wygodną pracę w programach biurowych czy podczas przeglądania Internetu. Laptopy wyposażone w procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 stanowią dobry wybór. Oferują również zintegrowane układy graficzne, które świetnie radzą sobie z wyświetlaniem obrazu. W kwestii wydajności warto pamiętać także o pamięci RAM. Obecnie najpopularniejszym wyborem są urządzenia wyposażone w 4 lub 8 GB pamięci. Najlepiej poszukać opcji z większą pamięcią z uwagi na płynniejsze działanie najpopularniejszych aplikacji. Dodatkowo więcej pamięci sprawia, że laptop staje się bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.

 

Jaki dysk twardy wybrać?

Laptopy edukacyjne powinny także posiadać odpowiednie dyski, które pozwolą na zgromadzenie wszystkich potrzebnych danych. Standardem i zarazem jedynym wartym uwagi rozwiązaniem są dyski SSD, które oferują bardzo szybkie działanie. W przypadku uczniów optymalnym wyborem będzie pojemność 256 GB / 512 GB. Taka pojemność powinna wystarczyć na komfortowe przechowywanie materiałów edukacyjnych, a także ewentualnie zdjęć czy nagrań wideo.

 

Jaki typ ekranu do laptopów edukacyjnych?

Mniej wymagające zastosowania nie sprawiają, że warto decydować się na każdy ekran. Najlepiej unikać matryc wykonanych w technologii TN. Obecnie są już przestarzałym rozwiązaniem i oferują dość niską jakość obrazu. Lepiej poszukać laptopów wyposażonych matryce IPS. Dodatkowo laptop powinien obsługiwać rozdzielczość Full HD, aby zagwarantować komfortowe działanie. Ciekawą opcją może być również postawienie na laptopy wyposażone w ekrany dotykowe. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na korzystanie z nich w formie tabletu, co może być w niektórych momentach zdecydowanie wygodniejsze. Takie laptopy są jednak oferowane jedynie w wyższych cenach.

 

Wybór systemu operacyjnego

Przy poszukiwaniu laptopa dla ucznia istnieje możliwość zdecydowania się na kilka systemów operacyjnych. Windows to najpopularniejsze rozwiązanie. Powszechnie znany system jest stosowany w większości laptopów i oferuje bardzo wiele funkcji. Dodatkowo doskonale współpracuje z najpopularniejszym pakietem biurowym Office. MacOS to system stosowany jedynie na urządzeniach od Apple. Również oferuje wszystkie niezbędne funkcje i sprawdza się do zastosowań edukacyjnych, ale korzystanie z niego wymaga większej inwestycji w sam zakup laptopa. Ostatnim rozwiązaniem jest Chrome OS. To system stosowany jedynie na urządzeniach Chromebook. Jest polecany przede wszystkim dla osób, które szukają maksymalnie budżetowych laptopów. Urządzenia korzystające z tego oprogramowania są dostępne w bardzo niskich cenach, ale przy tym oferują wydajność pozwalającą jedynie na podstawowe zastosowania. Dodatkowo system posiada pewne ograniczenia związane z funkcjonalnością.

 

Długi czas pracy na baterii

Laptop zabierany do szkoły powinien być w stanie na jednym ładowaniu pracować przez cały dzień lekcyjny. Wybierając urządzenie warto zatem sprawdzić czy jest w stanie wytrzymać minimum 6-8 godzin pracy. Najlepiej jednak szukać laptopów, które będą w stanie pracować przez jeszcze dłuższy czas. Możliwość rzadkiego ładowania zwiększa zadowolenie z użytkowania sprzętu.

 

Odpowiednia konstrukcja obudowy

Laptopy wykorzystywane przez uczniów są narażone na wiele uszkodzeń. Sprzęt powinien oferować odporność na upadki czy wstrząsy, które mogą zdarzyć się podczas transportu czy samego użytkowania komputera. Wybierając laptop edukacyjny warto sprawdzić czy posiada specjalne wzmocnienia obudowy, a także z jakich materiałów jest wykonany. Najbardziej solidne są laptopy z aluminium lub innych stopów metali. W razie potrzeby warto dodatkowo opakować sprzęt w etui, aby nie uległ bardzo szybkiemu zniszczeniu.

 

Z jakim wydatkiem liczyć się przy laptopach dla uczniów?

Laptopy przeznaczone do nauki to grupa sprzętów, które są dostępne w różnych przedziałach cenowych. W zależności od indywidualnych potrzeb można znaleźć tańsze sprzęty w cenie do 1500 złotych, które oferują podstawową wydajność i mimo pewnych kompromisów mogą być dobrym wyborem. Można również znaleźć droższe laptopy, które zagwarantują lepsze wykonanie, większą wydajność, dłuższy czas pracy na baterii oraz wiele innych udogodnień. W zależności od posiadanego budżetu warto zdecydować się na najbardziej optymalny laptop, który będzie stanowił wsparcie w nauce. W wyborze najlepszego mogą pomóc rankingi i porównania laptopów do nauki.

 

wstecz

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Strona do prawidłowego działania używa plików cookies. Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij