Przegląd najpopularniejszych kart graficznych w laptopach

Różne symbole, oznaczenia i brak jednego konkretnego parametru, którym można by porównywać karty graficzne wprowadza sporo zamieszania w głowie przeciętnego konsumenta. W tym artykule postaram się wprowadzić trochę ładu w tym temacie oraz zaprezentować garść porad dotyczących wyboru karty graficznej do sprzętów mobilnych.

Jak porównać ze sobą dwie karty graficzne? Nawet jeśli mają podobną cenę to niekoniecznie musi to oznaczać od razu podobną wydajność. Jedyną wartością, według której warto oceniać dwa układy graficzne różnych producentów jest wydajność. Pojawiają się jednak pewne problemy- układy graficzne mogą mieć różną wydajność w różnych zastosowaniach. Przykładowo: karta graficzna dla konstruktora będzie miała słabszą wydajność w grach komputerowych, ale do zadań konstrukcyjnych będzie się sprawdzała znakomicie (i odwrotnie). Sytuacja ta jest przykładowa i prędzej sprawdzi się w przypadku komputerów stacjonarnych , ale daje pewien obraz pułapek, na które powinniśmy uważać. Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji, musimy przeanalizować do czego będziemy używać naszego laptopa. W dalszej części artykułu zaprezentujemy parę układów graficznych stosowanych w laptopach wraz z ich krótkim opisem, proponowanym przeznaczeniem oraz stosunkowym porównaniem wydajności. Jednak każdy ranking jest w jakiś sposób subiektywny i również ten taki będzie- zatem zawarte tu opisy należy traktować jako wskazówki, a nie wyroki. Zaczynajmy.


Dla gracza - Nvidia GeForce GTX 580M, Mobility Radeon HD 5870 Crossfire i ATI Mobility Radeon HD 5650

Laptopy dla gracza, to w żadnym razie nie super mobilne komputerki! W zasadzie, bardziej przypominają monstra, nie z powodu wymiarów czy ciężaru (aczkolwiek wymiary te są nieco zwiększone), ale z powodu zainstalowanych w nich komponentów. Najmocniejszym mobilnym układem graficznym jest obecnie Nvidia GeForce GTX 580M SLI- czyli istna moc wcielona. Ta karta jest w stanie uruchomić najnowsze gry na najwyższych detalach, zachowując przy tym płynność animacji (znacznie powyżej 30 fps). Laptop wyposażony w ten układ to Dell Alienware M18x, niestety jest trudno dostępny w Polsce i tym samym nie jest popularny. Warty jest jednak wspomnienia ze względu na swoje niepowtarzalne parametry.

Kolejnym kombajnem wydajnościowym jest Mobility Radeon HD 5870 Crossfire. Układ ten ustępuje jedynie o kilka procent poprzedniemu, ale jest dużo bardziej dostępny, również na terenie Polski. Laptop wyposażony w ten sprzęt to Dell AlienWare M17x, osiąga on ceny dochodzące do 10 000 złotych, co jest być może i właściwą ceną za mobilność tak potężnego zestawu, jednak zdecydowanie poza zasięgiem zwykłego gracza. Warto również pomyśleć jaki zestaw stacjonarny można by zbudować za taką cenę.

Obydwie karty obsługują najnowsze technologie- DirectX 11 i Shader Model 5.0 oraz posiadają szynę 256 bit.

 

Zejdźmy jednak trochę na ziemię i przeanalizujmy bardziej przystępne rozwiązania. Popularnym układem jest również GeForce GT 540- dobra karta graficzna, z niemałymi możliwościami, która radzi sobie z powodzeniem z zastosowaniami multimedialnymi, a także z grami komputerowymi-  choć te najnowsze na najwyższych detalach mogą już mieć problemy. Obsługuje ona DirectX w wersji 11 oraz Shader Model 5.0. Jeśli nie jesteśmy maniakami wydajności to z powodzeniem można kupić laptopa z takim układem, np. Asus N53SV-SX240 dostępny od 2100 zł czy też nieco droższy Samsung NP-RF711-S03PL, którego cena rozpoczyna się od 2700 zł.

Popularnym układem stosowanych już od długiego czasu jest również układ ATI Mobility Radeon HD 5650 montowany jest w wielu laptopach, chociażby Toshiba Satallite L650-1C9, dostępny od 1700 zł czy też Sony VAIO VPC-EB4Z1E, dostępny od 2600zł. Jest to wydajna karta graficzna, zdolna, przy odpowiedniej konfiguracji innych komponentów, utrzymać płynność nowych gier, z zachowaniem średnich ustawień jakości grafiki. Obsługuje również DirectX 11 i Shader'a w wersji 5.0. Wybierając laptopa z takim układem pamiętajmy, aby zwrócić uwagę również na inne parametry sprzętu- zbyt słaba moc procesora czy też zbyt mało pamięci operacyjnej może utworzyć tzw. „wąskie gardło” i znacznie obniżyć wydajność komputera.

Inne ciekawe karty graficzne dla gracza (drogie i te tańsze) to między innymi: GeForce GTX 560M, GeForce GTX 460M, GeForce GT 550M, GeForce GT 555M, Mobility Radeon HD 5870, Mobility Radeon HD 6850, Mobility Radeon HD 6770M, Mobility Radeon HD 5730, Mobility Radeon HD 5850.


Zastosowania multimedialne - nVidia GeForce GT 310M, Mobility Radeon HD 5470, GeForce GT 330M, ATI Mobility Radeon HD 6370.

Często kupując komputer do domu decydujemy się właśnie na laptopa, a nie komputer stacjonarny. Oczywiście, zabiera on mniej miejsca, można go dowolnie przenosić i ogólnie jest mniej problematyczny, ale czy będzie spełniał wymogi stawiane mu przez przeciętne domostwo? Podstawowym zastosowaniem dla komputera, oprócz internetu czy gier, jest oglądanie filmów. Obecne standardy jakości plików multimedialnych wymagają sporej wydajności naszego sprzętu, mniejszej niż w przypadku gier komputerowych, ale nadal ma to istotne znaczenie. Ponieważ filmy oglądamy obecnie głównie w technologii High Definition, moc przerobowa naszego sprzętu musi sprostać wymaganiom tego standardu. Oprócz sprawnej karty graficznej, o której napiszemy za chwilę, zadbajmy o pozostałe parametry naszego sprzętu- pamięć operacyjna, a zwłaszcza procesor, z pewnością będą miały duży wpływ na płynne wyświetlanie filmów wysokiej jakości, a szczególnie jeśli mamy zamiar edytować pliki audio-wideo o wysokiej rozdzielczości. Aby można było w pełni cieszyć się jakością multimediów warto zainwestować również w odpowiedni ekran lub podłączać laptop do telewizora. Opcjonalne są również dodatkowe akcesoria np. pilot.

Jeśli chodzi o kartę graficzną to nie są wymagane najdroższe modele, ale wyznacznikiem powinna być karta nie zintegrowana z płytą.

Jeśli chodzi o dedykowaną kartę graficzną to wybór jest duży i, w zasadzie, większość układów dedykowanych będzie spełniała kryteria wymagań multimedialnych. Przykładowa, niedroga i popularna, karta graficzna na jaką możemy się zdecydować Mobility Radeon HD 5470, nVidia GeForce GT 330M, ATI Mobility Radeon HD 6370. Ceny laptopów z tym układem kształtują się w granicach 2000-3000 zł w zależności od pozostałej konfiguracji sprzętu. Jako że omawiamy tu laptopy multimedialne, skreślamy te z matrycą mniejszą niż 15 cal, dzięki czemu wybór zawęża się do mniejszej liczby laptopów. Przykładem takich laptopów są Acer TravelMate 5742G-432G50M, Asus K52JT-SX505V. Cena tego drugiego jest bardziej przystępna i rozpoczyna się od 1600 zł.

* Jeśli mamy skromny budżet to, w ostateczności!!!, możemy się zdecydować na rozwiązanie zintegrowane takie jak Intel GMA HD 3000. Układ sprawdza się w miarę dobrze w zadaniach multimedialnych. Przykładowe laptopy z tą kartą graficzną to HP ProBook 4530s XX964EA dostępny już od 1400 zł czy też Toshiba Satallite C660-1MP dostępna od 1700 zł.


Zastosowania biurowe – technologia Optimus. (więcej o technologi Optimus + wykaz kart graficznych obsługujących tą technologię)

Laptopy, które mają być wyposażeniem biura nie muszą być kombajnami wydajnościowymi. Bardziej liczy się tutaj mobilność komputera, komfort pracy oraz czas zasilania baterii. Zatem czy może mieć znaczenie w jaki układ graficzny będzie wyposażony nasz sprzęt? Spójrzmy na to z innej strony- dedykowany i wydajny układ graficzny oznacza większą moc potrzebną na zasilenie tego komponentu, co z kolei oznacza mniejszy czas pracy na baterii, a już ten parametr może być istotny w pracy biurowej (czy raczej w podróży podczas pracy). Wniosek z tego płynie taki, że lepiej decydować się na układy zintegrowane, ale ze średnią wydajnością. Ciekawym rozwiązaniem, jest technologia Optimus- chodzi tu o dwie karty graficzne obecne w systemie- jedna zintegrowana i oszczędna, a druga dedykowana i wydajna. W momencie gdy wzrasta zapotrzebowanie na wydajność układu graficznego, komputer automatycznie przełącza się na lepszą kartę. Po zakończeniu procesów wymagających dużej mocy przerobowej, system powraca do oszczędnej karty zintegrowanej. Podobne rozwiązania był już wcześniej stosowane w laptopach, jednak dopiero technologia Optimus umożliwia przełączanie kart „w locie”, bez istotnej przerwy w pracy komputera. Sprzęty z takim rozwiązaniem są droższe niż laptopy wyposażone jedynie w jeden układ, ale jeśli charakterystyka naszej pracy wymaga podobnego rozwiązania warto zastanowić się na komputerem obsługujące tę technologię. Przykładem komputera wykonanego w takiej technologii jest Asus U35JC-RX089V, którego można kupić już od 2000 zł. Posiada on dwa układy: Intel GMA X4500 i NVIDIA GeForce 310M (obsługujący DirectX10, S.M. 4.0 i PureVideoHD). Jak łatwo zauważyć, to druga karta jest wydajnym elementem. Nieco inaczej, lecz z podobnym zamysłem został rozwiązany Asus Eee PC 1215N, dostępny od 1500 zł .

Zastosowania mobilne- internet.

Typowe zastosowania mobilne laptopów to przeglądanie internetu, wysyłanie maili, komunikatory internetowe itp. W żadnym razie nie potrzeba tutaj układów graficznych z wyższej półki. Optymalnym rozwiązaniem będzie zintegrowana i oszczędna karta graficzna, której wydajność będzie pozwalała na spokojną pracę i płynne odtwarzanie bardziej zasobożernych animacji Flash jakie często możemy spotkać na stronach WWW. Niemalże każdy, w miarę nowoczesny laptop, będzie w stanie spełnić to kryterium. Możemy zatem kierować się innymi istotnymi parametrami- np. wielkością dysku twardego bądź też wygodą obsługi danego sprzętu. W zasadzie jedynymi cechami sprzętu kupowanego z takim przeznaczeniem, na jakie powinniśmy zwracać większą uwagę, są cena i stosunek ceny do jakości (żeby nie przepłacić). Zgodnie z zasadą, że ostatnich gryzą psy nie powinniśmy też łakomić się na najtańsze modele, gdyż mogą one posiadać wady uniemożliwiające komfortowe korzystanie z komputera.

Ciekawe laptopy z tego segmentu to linia Acer eMachines np. Acer eMachines E728-452G25MNKK, którego można dostać za 1000 zł lub Acer eMachines 730-332G25, którego cena rozpoczyna się od 1300 zł.

wstecz

 
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strona do prawidłowego działania używa plików cookies. Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij